poniedziałek, 18 maja 2015

ROZPOCZYNAMY SEZON NA SZPARAGI !

I w końcu, powstał, ten pierwszy post na naszym blogu ! Zdobyłyśmy się do tego żeby w końcu napisać pierwszy post i rozpoczynamy od tych warzyw, które są teraz w sezonie czyli SZPARAGI!
Najpierw pare słów na temat samych szparagów.

Dlaczego warto jeść szparagi?
 • Wysoka zawartość potasu, niska podaż sodu w połączeniu z aktywnym aminokwasem asparaginą wpływają na moczopędne właściwości szparagów. Już w dawnych czasach wykorzystywano je w leczeniu problemów z obrzękami (artretyzm, reumatyzm), a także łagodzeniu objawów napięcia przedmiesiączkowego.
 • Dzięki zawartości kwasu foliowego szparagi są idealnym składnikiem diety kobiet starających się o zajście w ciążę. Nieodpowiednie spożycie kwasu foliowego przed ciążą i we wczesnym jej okresie może spowodować wystąpienie wad wrodzonych, w tym wad cewy nerwowej, takich jak rozszczep kręgosłupa. Pomimo szerokiej dostępności kwasu foliowego w żywności, niedobory tego składnika są jednymi z najczęściej występujących na świecie. Kwas foliowy chroni także przed starzeniem i pomaga w naprawie uszkodzonych komórek, jest również niezbędny do utrzymania w dobrej kondycji układu krążenia.
 • Szparagi zawierają duże ilości białka - glutationu , który odgrywa ważną rolę w zwalczaniu m. in. nowotworów i choroby Alzheimera. Badania wykazały, że szparagi mogą zawierać 70 mg glutationu na 100 g produktu. Wspominane białko składa się z trzech aminokwasów: cysteiny, kwasu glutaminowego i glicyny, które wiążą toksyny. Spożycie szparagów powoduje wzrost poziomu glutationu w organizmie i pomaga wątrobie w usuwaniu toksyn, dzięki czemu proces gojenia i odnowy staje się bardziej efektywny. Co ciekawe, naukowcy z Institute for Cancer Prevention udowodnili, że odpowiednie stężenie glutationu, jest skutecznym sposobem wzmocnienia systemów obrony organizmu i zapobiegania rozwoju komórek nowotworowych.
 • Szparagi zawierają inulinę – węglowodan niezbędny do wzrostu dobroczynnych dla naszego organizmu bakterii, zapewnia też prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.

Szparagi z sosem holenderskim – przepis

Czas przygotowania: 15 minut

Składniki (dla 4 osób):
 • 1 kg szparagów
 • 5 żółtek
 • ½ szklanki śmietanki kremówki
 • 100 g (½ kostki) masła
 • 2 łyżki soku z cytryny
 • sól, biały pieprz

Wykonanie:

 1. Oczyszczone szparagi blanszujemy przez ok. 3-4 minuty we wrzątku.
 2. Żółtka ubijamy trzepaczką w garnku zanurzonym w kąpieli wodnej, aż podwoją swoją objętość.
 3. Dodajemy masło, ubijamy nadal aż całkowicie się rozpuści (można zamiast tego dodać roztopione masło i ubić).
 4. Dodajemy śmietankę kremówkę, nadal ubijamy.
 5. Dołączamy pozostałe składniki na sos: sól, pieprz i sok z cytryny. Ubijamy jeszcze przez chwilę.
 6. Zaraz po ubiciu sos wylewamy na gorące szparagi i podajemy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz